Pieśń przy pokropieniu i kadzeniu trupa w kościele
Przy tym brata naszego żałosnym pogrzebie* Zabierzmy tę zbawienną przestrogę dla siebie: * Że, co się z nim już stało to i nas nie minie, * Przyjdzie śmierć niespodzianie w niepewnej godzinie.
Oto ten dym kadzidła i te krople wody* Są ludzkiej znikomości widoczne dowody. * Kryje się woda w ziemi, tak my się skryjemy, * Niknie dym na powietrzu, tak i my znikniemy.
żałosny widok trupa, ta trumna, te mary, * Głoszą, że życie ludzkie podobne do pary. * Ten trup woła, ostrzega, że ani się zwiemy, * Kiedy też my trupami na mary padniemy.
V. I nie wódź nas na pokuszenie.
R. Ale nas zbaw ode złego.
V. Od bram piekła.
R. Wybaw ich, Panie.
V. Niech odpoczywają w pokoju.
R. Amen.
Jedną garstką ziemi, gdy przykryty będę, * Tu po mych mozołach spoczynku nabędę: * Wtenczas mi już starość nic zrobić nie zdoła, * Spać będę w tym grobie, aż mnie Bóg powoła.
Jedna garstka ziemi niech mi będzie święta, * Bo przez nią zgryzota z mego życia wzięta; * Ten, który mnie stworzył, płacz i biedę króci, * Ten smutek wszelaki w radość mi obróci.
Po trudach, po znojach mile spocznę sobie * U matki na łonie, w zimnym, ciasnym grobie. * I wstanę, aż kiedyś znowu mnie powoła * Na sąd ostateczny trąba Archanioła.
Przed sądem tym strasznym drżą biedni grzesznicy, * O Boże, zlituj się, postaw po prawicy, * Niech za me cierpienia życia doczesnego * Zażyję w niebiesiech żywota wiecznego.
Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny
Zmiłuj się nad nami
Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!
Zyję ,bo chciałeś
umrę gdy każesz
zbaw mnie ,bo możesz.
bł.Aniela Salawa