Nie jestem zwolennikiem listów pasterskich poza sprawami ważnymi i konkretnymi. W tym wypadku należy się wielki szacunek dla arcybiskupa Szczecińsko – Kamieńskiego Andrzeja Dzięgi za list dotyczący in vitro. Chciałbym zwrócić uwagę na język tego listu. Czyta się ten dokument i słucha z przyjemnością.
Szkoda jedynie, że to odosobniony głos w tak jasny sposób stawiający sprawę…
Polecam lekturę listu abpa Dzięgi na stronie radia Maryja:
list arcybiskupa
A w najbliższą niedzielę list Episkopatu o królowaniu Chrystusa, szczególnie ciekawy jest ostatni akapit mówiący o tym, że nie trzeba żadnej intronizacji i ogłoszenia Chrystusa Królem.
na szczęście nie jest to odosobniony głos biskupa,
– …biskup Edward Białogłowski wspominał również o in vitro. – In vitro nie jest jednak leczeniem, jest niemoralne. Za cenę jednego życia niszczy się wiele innych – grzmiał bp Edward Białogłowski. – Królowo Polski, ratuj nas i pomagaj bronić naszą matkę ojczyznę przed niemoralnością i zamętem – dodawał. (11.11.2012)
-„Kto popiera zapłodnienie in vitro, nie może przystępować do komunii świętej – ogłosiła Rada Episkopatu ds. Rodziny” 19.05.2010
–Ta sama Rada ds. Rodziny w liście do parlamentarzystów z 2007 r. uznała, że in vitro to „wyrafinowana aborcja”, metoda „okupiona śmiercią braci i sióstr” poczętego dziecka. Dwa lata później posłowie PO opowiadali, że biskupi dzwonili do nich, żeby nie odrzucali projektu „Contra in vitro”.
-kard. Stanisław Nagy -stwierdził, że tacy politycy nie powinni przystępować do komunii, jeśli nie odwołają swoich poglądów. (dot. in vitro)
-Najważniejsze osoby w państwie oraz szefowie klubów parlamentarnych i kilku sejmowych komisji otrzymali od biskupów list w sprawie regulacji prawnych dotyczących in vitro. Biskupi przestrzegają przed ustawami, które są nie do pogodzenia z racjami naukowymi, Dekalogiem i Ewangelią. 18.10.2010
List podpisali: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, abp Henryk Hoser i przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny, bp Kazimierz Górny.
?Pragniemy przestrzec przed uchwaleniem ustaw dopuszczających rozwiązania prawne, które są nie do pogodzenia zarówno z obiektywnymi racjami naukowymi o początku biologicznego życia człowieka, jak też z jednoznacznymi wskazaniami moralnymi płynącymi z Dekalogu i Ewangelii, które przypomina Kościół? ? piszą biskupi na wstępie listu.
http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x34185/biskupi-in-vitro-nie-do-pogodzenia-z-nauka-i-dekalogiem/
-Głos biskupów poprzedził sobotni wywiad abp. Henryka Hosera, w którym ten dał do zrozumienia, że posłom głosującym za in vitro grozi ekskomunika. 18.10.2010
-Dylemat etyczny w kwestii wyboru metody in vitro należy do rodziców. Nie można go przerzucać na lekarza – pisze biskup Tadeusz Pieronek dla „Polska The Times”. Biskup przypomina, że z religijnego punktu widzenia „dawcą życia jest sam Bóg”. Dlatego „nie możemy sobie rościć prawa do posiadania potomstwa i nie możemy egzekwować go wówczas, kiedy ten dar nie został nam dany”. (26.10.2012)
-PYT: Nie ma wątpliwości, że politycy popierający in vitro popełniają grzech ciężki.
– ODP: Tak. Nie powinni deklarować się jako katolicy, jeżeli nie zmienią i nie odwołają tych poglądów. Nie mogą też, będąc w grzechu śmiertelnym, przystępować do Komunii Świętej.bp. Stanisław Stefanek 29-30. 05. 2010
„Jako biskup oświadczam: przyzwolenia na in vitro nie będzie”
-To czuje się tak, jakby ktoś tutaj chciał sprawdzać odporność naszego Kościoła i oczekiwał może na jego choćby milczące przyzwolenie. Otóż jako biskup płocki oświadczam ? takiego przyzwolenia nie będzie – powiedział bp Piotr Libera, co zebrani w katedrze wierni nagrodzili długimi brawami.
-Bp Wojtuś: związki partnerskie i in vitro są zaprzeczeniem wizji Bożej
-Biskup Grzegorz Kaszak z politykami z województwa spotkał się 12 stycznia. W trakcie spotkania dał wyraz dezaprobacie wobec działań radnych w Częstochowie. ? Niestety, nie wszystkie decyzje władz samorządowych sprzyjają właściwemu kształtowaniu postaw młodego pokolenia. Myślę chociażby o niektórych uchwałach, które pozwalają na przeznaczanie części funduszy na sztuczne zapłodnienie metodą in vitro. Można by było te pieniądze przeznaczyć chociażby na leczenie bezpłodności. Tego metoda in vitro nie czyni ? mówił. ? Uchwały samorządów sprzeczne z prawem naturalnym utwierdzają młode pokolenie Polaków w błędnym i szkodliwym przekonaniu, że jak coś jest osiągalne dla nauki i techniki, to jest moralnie dobre ? dodał.
to prawda. Chodziło mi o precyzyjne, jasne i z miłością zajęcie stanowiska. Poza tym język tego listu jest zupełnie niezwykły.
Dawno tak przejrzystego, konkretnego i jasnego listu nie czytałam. Dlaczego tylko jest to stanowisko jednego biskupa a nie całego Episkopatu? W kościołach całej Polski powinno się czytać takie listy. Przecież sprawa, o której pisze ksiądz abp to sprawa życia i śmierci. Dosłownie.